

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 80 pF |
| Voltage Rating (DC) | 90 V |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.62 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 1 A |
| Output Current | 1 A |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 790 mV |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 90 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 90 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 30 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Schottky Diodes |
| Reverse Voltage | 90 V |
Stock: 2357
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18809
Ext.Price$0.18809
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18809 | $0.18809 |
| 10 | $0.18124 | $1.81240 |
| 25 | $0.17951 | $4.48775 |
| 50 | $0.17780 | $8.89000 |
| 100 | $0.17611 | $17.61100 |
| 300 | $0.17547 | $52.64100 |
| 500 | $0.17483 | $87.41500 |
| 1000 | $0.17419 | $174.19000 |
| 3000 | $0.17355 | $520.65000 |
